Schedule

Wednesday, October 31, 2018
All heifers, goats, and lambs must be state validated to show. All remaining county steers must be state validated.

Friday, December 14, 2018
5:00 PM Deadline: All Market Entries due (except Market Rabbits and Prospect Steers)
Mail: DCLA, P.O. Box 887, Krum, TX, 76249
Drop off: Contact Ralph Hawkins (940) 367- 4633

Saturday, February 9, 2019
9:00 AM - 11:00 AM Validation: Horticulture Entries
Location: Texas A&M AgriLife Extension
401 W Hickory St, Suite 115
Denton, TX 76201

Monday, February 11, 2019
5:00 PM Deadline: Queen & Princess Nominations
FFA & 4H Leaders must email dclarodeo@yahoo.com

 

Tuesday, February 26, 2018
6:30-8:30 PM Deadline: Market Rabbit Entries
**Entry forms must accompany the rabbit to validation
**Fees are to be paid with other club/chapter entries

 

6:30-8:30 PM Validation: Market Rabbits
Location: Shelley Ruland's house
804 N. Keaton Rd.
Sanger, Texas 76266

Thursday, February 28, 2019
5:30 PM Queen and Princess – Ticket & Sash pickup
3100 Fort Worth Drive, Denton, TX

Monday, March 4, 2019
5:00 PM Deadline: All Breeding Entries and Prospect Steers
Mail: DCLA, P.O. Box 887, Krum, TX, 76249
Drop off: Contact Ralph Hawkins (940) 267-4633

Deadline: Horseshow Entries
Mail: Michael Wheeler, P.O. Box 596, Krum, TX, 76249
Drop off: Contact Michael Wheeler (940) 368-8309

Deadline: Ag Mechanics, Environmental Science, Home Economics, Horticulture, Public Speaking Entries, and Tractor Driving
**Turn in to your FFA Advisor or 4-H Leader**

Sunday March 24, 2019
12:00 PM Move-In: Horse Show Exhibitors
Denton County Cowboy Church
400 Robinson Road
Ponder, TX, 76259

1:00 PM Devotional

1:30 PM Judging: Horse Show
Speed will go first. Followed immediately by performance.

Monday, March 25, 2019
6:00 AM Move-in: Breeding Swine
**Must move out following Breeding Show**

9:00 AM Check in: Breeding Swine

10:00 AM Judging: Breeding Swine

 2:45 – 4:45 PM Skillathon 

3:00 – 6:00 PM Move In: BREEDING Swine, Sheep & Goats
No arrival after 6pm

7:00 PM Scholarship Presentation and Dinner – Exhibit Hall

Tuesday, March 26, 2019
6:00 AM Move-in: Breeding Sheep, Goats
**Must move out following Breeding Show**

7:00 AM Move-In: Market Rabbits (Disqualification starts at 7:30)

7:00 AM Check-in: Breeding Sheep, Goats

8:30 AM Judging: Market Rabbits

9:00 AM Move-In: Breeding Rabbits
Judging: Breeding Rabbits (Following Market Rabbit Show)

12:00 PM Judging: Breeding Sheep
Breeding Goats (following Breeding Sheep)

1:00 PM Contest: Public Speaking

6:00 PM Move In: Market Swine, Lambs & Goats
(NO earlier than 6:00 PM and NO later than 9:00 PM)

Wednesday, March 27, 2019
6:00 AM Move-In: Market Swine, Lambs & Goats (In place by 10:00 AM)

7:30 AM Weigh In: Market Lambs (7:30 - 8:30 AM)
8:00 AM Weigh In: Market Swine (8:00 - 10:00 AM)
8:30 AM Weigh In: Market Goats (8:30 - 10:00 AM)

12:00 PM Judging: Market Lambs
Market Goats (Following Market Lambs)

3:00 PM Move-In: Ag Mechanics

3:30PM Move-In: Environmental Science Projects, Home Economics
Horticulture

Thursday, March 28, 2019
6:00 - 8:00 AM Move-In: Market Broilers

7:00-10:30 AM Move-In: Breeding Beef Heifers
Market Steers
Prospect Steers

8:00 AM Judging: Environmental Science Projects
Home Economics
Horticulture

8:30-10:30 AM Weigh In: Market Steers
Prospect Steers

9:30 AM Judging: Market Broilers

12:00 PM Judging: Commercial Sifted Swine (Market Swine to follow)
Market Swine (following Commercial Sifted Class)

12:00-1:00 PM Check In: Breeding Beef Heifers

4:00 PM Judging: Ag Mechanics

4:00 PM Queen & Princess Personality Interview – Fair Hall

5:00 PM Deadline: Tractor Driving Entries Due in Show Office

Friday, March 29, 2019
8:00 AM Judging: Breeding Beef Heifers
Prospect Steers (Following Breeding Beef Heifers)
Market Steers (Following Prospect Steers)

1:00 PM Contest: Tractor Driving – Rodeo Arena
Written test immediately following Steer Show

3:30 PM Contest: Livestock Judging

8:30 – 11:00 PM Dance ($5 to person)

Saturday, March 30, 2019
11:30 AM Champion and Reserve Champion Pictures (Back Drop)

12:15 PM Special Awards

12:30 PM Live Auction

7:00 PM Contest: Youth Rodeo – Rodeo Arena
Queen and Princess Introductions and Speech